Zmarł ks. senior Tadeusz Raszyk

23 marca 2012 r. po ciężkiej chorobie zmarł ks. Tadeusz Raszyk, długoletni duszpasterz poznańskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. A jeszcze tak niedawno, we wrześniu 2011 r. obchodziliśmy 30-lecie jego pracy w Poznaniu, był to również rok innych jubileuszy – 40-lecia ordynacji, 25-lecia wyboru na stanowisko seniora diecezji pomorsko-wielkopolskiej i 10-lecia odrodzenia parafii w Lesznie.

Ks. Tadeusz Raszyk urodził się 7 października 1948 r. w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. Po ukończeniu studiów na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, 26 grudnia 1971 r. w goleszowskiej świątyni miała miejsce uroczystość ordynacji na duchownego naszego Kościoła. Młody ksiądz został skierowany na stanowisko wikariusza do Katowic, po czym został administratorem parafii w Świdnicy, skupionej wokół ogromnego zabytkowego Kościoła Pokoju. 1 czerwca 1980 r. ks. Tadeusz Raszyk objął administrację parafii poznańskiej, stając się najdłużej pracującym duchownych w jej dziejach. Proboszczem został wybrany 2 sierpnia roku następnego, a uroczystość instalacji miała miejsce 15 listopada. Oprócz pracy na ogromnym obszarze, sięgającym od Rawicza po Trzciankę, sprawował ważne funkcje ogólnokościelne: 2 czerwca 1983 r. został wybrany konseniorem (zastępcą seniora) diecezji pomorsko-wielkopolskiej, a 18 października 1986 r. jej seniorem i pozostał nim do zmiany prawa kościelnego w 1992 r., ustanawiającego stanowiska biskupów diecezjalnych. Z racji pełnionego urzędu był administratorem wakujących parafii w Kaliszu, Kępnie, Słupsku i we Włocławku. Ksiądz senior Raszyk był ponadto członkiem Synodu i radcą Konsystorza. Pod jego opieką w ikariuszami w parafii poznańskiej byli duchowni, dziś piastujący samodzielne stanowiska: ks. Marek Loskot (Bydgoszcz), ks. Tomasz Wola (Piła), ks. Sławomir Janusz Sikora (Szczecin) i ks. Waldemar Gabryś (Leszno). Obecnie wikariuszem jest ks. Wojciech Płoszek.
Jednym z najważniejszych zadań, jakie stanęły przed ks. Tadeuszem Raszykiem w Poznaniu była potrzeba wzniesienia centrum parafialnego, które pozwoliłoby na godne warunki działalności. Problem ten, natrafiający w czasach PRL na przeszkody nie do pokonania ze strony władz, ciągnął się od 1945 r. Dopiero po zmianach ustrojowych w Polsce oraz rozpoczęciu żmudnej akcji restytucji majątku kościelnego, dzięki staraniom ks. Tadeusza Raszyka i rady parafialnej stała się możliwa budowa kościoła Łaski Bożej i centrum parafialnego przy ul. Obozowej, na odzyskanym terenie pocmentarnym. Konsekracja kościoła odbyła się 19 września 2004 r. Dzięki nabożeństwom ekumenicznym i licznym koncertom, świątynia stała się miejscem znanym w Poznaniu. Ponadto już wcześniej z rozległego terenu parafii poznańskiej zostały wydzielone samodzielne parafie w Pile (w 1999 r.) i w Lesznie (2001 r.) oraz zorganizowano filiał we Wrześni (2003).
Ks. Tadeusz Raszyk był uczestnikiem ruchu ekumenicznego na terenie Poznania i regionu oraz brał udział we współpracy międzynarodowej. W 2008 r. został laureatem nagrody im. ks. Leopolda Otto, przyznawanej przez redakcję „Zwiastuna Ewangelickiego”, za wizję i owocne działania na rzecz jej realizacji – wraz z duchownymi i świeckimi współpracownikami – w pracy kościelnej na terenie Wielkopolski. Parafialną pracę Księdza Proboszcza zawsze wspierała małżonka, Halina Raszyk, zaś córka, Małgorzata Raszyk-Kopczyńska uświetnia nabożeństwa grą organową. Pozostało również dwóch synów, Radosław i Mateusz. Brat, ks. Jan Raszyk, jest proboszczem parafii ewangelickiej w Jastrzębiu Zdroju.
Mimo postępów choroby, ks. senior Tadeusz Raszyk do końca brał udział w życiu kościelnym w takim wymiarze, jak to było możliwe . Chociaż wiele dokonał, pozostawał człowiekiem skromnym, a jego życiowa dewiza zawierała się w słowach psalmisty: Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu swemu daj chwałę! (Ps. 115, 1).
Od początku istnienia Poznańskiej Grupy Ekumenicznej był jej członkiem i naszym Przyjacielem.

25 marca o godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo żałobne ku pamięci ks. seniora Tadeusza Raszyka

Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Raszyka odbędzie się w piątek 30 marca o godz. 12.00.
Ksiądz proboszcz zostanie pochowany na terenie Centrum Parafialnego przy ul. Obozowej 5 w Poznaniu.

Łączymy się w bólu i nadziei na Paschę z Małżonką Księdza Tadeusza, dziećmi, bliskimi

i Wspólnotą Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Poznaniu

 Członkowie i sympatycy Poznańskiej Grupy Ekumenicznej

Skorzystaliśmy z materiałów umieszczonych na http://www.poznan.luteranie.pl</p
AUDYCJA WSPOMNIENIOWA O KS. TADEUSZU
ZAMIESZCZONA DZIĘKI UPRZEJMOŚCI RADIA EMAUS

Reklamy

About ekumeniapoznan


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: